Blog

Sahurda Nasıl Beslenmeli

Sahurda Nasıl Beslenmeli

iftarda-nasıl-beslenmeli

Ramazanla beraber  yemek saatlerimiz, yenen yemeğin miktarı, öğün sayılarımız, sıvı tüketimimiz ve aktivite miktarımız değişiyor. Bu süreçte beslenmemizde yapacağımız ufak dokunuşlarla  bu dönemi sağlıklı geçirebilmek ise bizim elimizde.

Sağlıklı olmanın ilk şartı ise  yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmek.

Uzun  süre aç kalıyorum düşüncesi  ile daha fazla enerji , daha fazla yağ alınmamalı.

Ramazan ayında günlük almamız gereken enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyacımız değişmiyor  sadece aç kaldığımız süre uzuyor.

SAHURDA;

Bizi oruca hazırlayan en önemli  öğünümüz  Sahur.

Sahurda çok yemek  mantığı yerine, daha yavaş sindirilen, bize daha uzun süre  tokluk hissi sağlayan proteinli ve lifli besinler tüketmeliyiz.  Çünkü uzun  açlık döneminde metabolizmamız yavaşlıyor, mide asit salgımız artıyor ,halsizlikler , kan şekeri düşüklüğü görülebiliyor. Gece sindirim ve metabolizma yavaşladığı için de tükettiğimiz besinlerin miktar ve çeşitleri önem kazanıyor.

  • Tam tahıllı besinler, süt ürünleri, yumurta, ceviz, fındık, badem, kuru meyveler, taze sebze ve meyveler  tercih etmeliyiz.
  • Rafine ürünlerden, beyaz undan yapılmış  poğaça, açma, bisküvi,  kurabiye vb. hamur işleri ve şekerli  yiyeceklerden uzak durmalıyız.
  • Kızartma , kavurma, salam, sosis, sucuk çok yağlı, çok baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bunlar su ihtiyacını arttıracağı için oruç tutmanızı güçleştirecektir. Ayran, süt, kefir, komposto, mineralli su tüketebilirsiniz.
  • Kan şekerimizi hızlı yükselten ( glisemik indeksi yüksek) üzüm, kavun, muz, incir gibi meyveler hızlı bir acıkma yaratacağı için çok fazla tercih etmemeliyiz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir