Blog

EN YÜKSEK C VİTAMİNİ Mİ İŞTE KUŞBURNU

EN YÜKSEK C VİTAMİNİ Mİ İŞTE KUŞBURNU

kusburnunun-faydalari-kullanimi

Yağ dokusu, farklı iki doku tipinden oluşur;  beyaz yağ doksu ( WAT ) ve kahverengi yağ dokusu ( BAT ).

Beyaz adipoz doku karın bölgesindeki  organların korunması ve ısı yalıtımı işlevini  görür, renginin hafif sarımsı olması karotenoid içeriğindendir. Kahverengi adipoz doku ise daha çok bebek  bedeninde  bulunur.  Biz her çalışmada ve her zaman bebek bedeni gibi  yada anne karnından çıkmış gibi yeni hücreler istemekteyiz. Yapılan araştırmalarda kuşburnu tüketimiyle bu duruma bir adım daha yaklaşıldığı tesbit edilmiş.

Obezite, kalp damar hastalıkları , şeker hastalığı , yüksek tansiyon  ve  kanser  gibi  birbirini tetikleyerek erken ölüme yol açan bir hastalıktır . Bedenin başlıca enerji deposu olan yağ  trigliseritler(depo şekli) olarak adipoz ( yağ)  dokunun esasını  oluşturur. Obezite, enerji alımı (EI) ve enerji harcaması (EE) arasındaki dengesizlikten kaynaklanırken,  beden  yağının temel yağ miktarının altına düşmesi   ise sağlık için olumsuz bir durum teşkil eder.

Araştırmanın içeriği ;

Beyaz  yağ dokusundaki karotenoid seviyesini arttırarak  vücudun enerji harcamasını arttırmak için kuşburnu ile bir çalışma yapılmış. Bu çalışmanın amacı kuşburnunun anti-obezite etkilerinin altında yatan mekanizmaları aydınlatmak ve  beyaz yağ dokusundaki  karotenoid seviyesini arttırarak enerji harcamasını arttırmaktır.

Kuşburnu, Rosaceae familyasına ait Rosa cinsinin çeşitli bitkilerin meyvesidir  ve C vitmini ( askorbik asit) , fenolik bileşikler ve  karotenoidler bakımından zengindir . Hem hücre içi (in vivo) hem hücre dışı de(  in vitro) olarak anti-obezite, anti-enflamatuar ve anti-oksidatif etkiler gösterir  ve artritli hastalarda yararlı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir . Kuşburnu tozu ile yapılan deneysel çalışmada aynı şartttaki 24 erkek fare iki gruba ayrılmış  1. Grubun diyet bileşeninin  %45’i yağdan  gelmiş ve kuşburnu verilmemiş diğer karbonhidrat, yağ ve protein  besin  değerleri  aynı tutulmuş  ( kontrol grubu).

  1. Grubun diyet bileşeni  aynı şekilde  %45 yağdan gelmiş ve  günlük  295 gr kuşburnu tozu verilmiş.

3 ay süren beslenme sonucunda kuşburnu verilen farelerin kan değerlerinde, açlık kan şekeri  iki grupta benzer bulunurken,  kuşburnu takviyesinin, plazma toplam kolesterolünü ve insülin seviyelerini belirgin şekilde düşürdüğü  ve vücut ağrılıklarını azalttığı görülmüş.

Ayrıca dışkıların analizinde, kuşburnu beslenmesinden sonra önemli ölçüde daha yüksek bir enerji  içeriği ortaya çıkmış, Kuşburnu ile beslenen farelerde beyaz ve kahverengi yağ dokularında  oksijen tüketiminin arttığı bu da enerji harcamasını arttırarak kilo kaybı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.

Biz obeziteye savaş açıyor muyuz? Herkes  fit ve sağlıklı olmak istiyormu ? peki ya kuşburnunun mevsimi  ? peki kuşburnunu nasıl tüketeceğiz, ne kadar  ve nasıl alacağız?

Soğukların başlamasıyla beraber vücut direncimiz düşüyor. Soğuk algınlığı, grip,üşütme durumlarında C vitamini, B vitaminleri, antioksidanlar açısından zengin olan portakalın 8 katı kadar C vitamini içeren kuşburnunu içerek bağışıklığınızı desteklemek istemez misiniz ?

İçerisindeki vitaminleri kayba uğratmadan demleyerek gün içinde tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı kadar öğütülmş kuşburnunu 10-15 dk demleyerek tüketebilirsiniz. Demleme süresini uzatmak içerisindeki  C vitamini kaybını arttıracağından demleme süresine dikkat edilmeli. Çay olarak değilde marmelat olarak tüketmek istiyorsanız şekersiz olarak yapın, marmelat yaparken uzun kaynatmaya bağlı olarak dayanıksız olan C vitamini  kaybı olacağı için kaynatma süresine dikkat etmeliyiz.

! Hamilelik ve emzirme  dönemlerinde doktorunuza danışarak tüketin.

! Sağlık sorununuz varsa uzmana danışarak tüketin. Örneğin, çok fazla tüketimi böbrek taşı riskini arttırabilir.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir