Blog

YILBAŞI ÖNERİLERİ

YILBAŞI ÖNERİLERİ

yilbasi-gelenekleri

Baktınız mı burcunuza  bu yıl sizin yılınız mı?

Aaa… sizin burç tutmadı mı? O zaman gelin  2019  fit  ve sağlıklı bir bedenle nasıl  sizin yılınız oluyor birlikte görelim. 2019’da dünyanızı değiştirmek için işte  tüyolar.

Gülsümsemeyi unutma !

Gülümsemeyi  ihmal etmeyin , mutsuz anlarınızda  bir gülümseme  ile  bedeninizde bulunan trilyonlarca hüreleriniz etkileşime giriyor, adeta dans ediyor. Bu  mutluluk hormonunuz yani serotoninizin artması ile doğru sinyaller oluşuyor   ve  sisteminizin  çalışması  bakın nasıl değişiyor.  Davranışlarınız, kan akışınız, vücut ısınız, uykunuz ve kan basıncınız düzenleniyor.

Vücudunuzu çicekleriniz gibi suladınız mı ?

Su… oksijenden  sonra gelen en önemli   öge  suyumuz. Hep öğretilen bir cümle, aman oğlum evden çıkıyoruz şimdi su içme dışarıda tuvaletin gelir. Gelsin işte bu metabolizmasının  çalıştığını gösterir. “-Daha  ne istiyorsunuz, annesi !!”

Susama duygusunun  var olması  ve  sonucunda su alımı beyindeki   susama hissinin oluşumunu sağlayan hipotalamusun devreye girmesi  ile mümkün. Ya hiç susamayanlar bu durum hücre dışı  sıvının artması ( yani vücuttaki ödem)  ile oluyor. Hücre dışındaki su miktarının  azalması  susama hissini uyarıyor. Ne mutlu susayabiliyor olanlar. Metabolizmanın sağlık durumunu koruyor olması.

Eee.. Şimdi biz ne yiyeceğiz ?

Günlük alınan CHO/Protein /Yağ mekanizması. Her   vücut  benzersizdir. Her vücudun ihitiyacı kendine özgü muhteşem bir sistemle çalışır ama yinede  standart ölçülere şöyle bir göz gezdirelim…Günlük aldığımız CHO oranı  %55-60 civarında olması bu karbonhidratların ekmek, pilav, makarna, çorba, patates  tüketerek sağlanıyor olması ve bunların oranının çok yüksek olması durumu  vücudun ihityacının üzerinde miktarlarda alınıyor olması  depolanmaya sebep olacaktır. Protein alımı kişiye göre değişmekle beraber  %  15-20’ lerde seyretmesi  önemli.Yapıcı ve onarıcı rolünü üstlenen,  kasların korunmasını sağlayan  proteinlerimiz  bizler için elzem çünkü sistemin çalışabilmesi, gelen besinin hücre içine buyur edilmesi, hücre içinde metabolik yolaklara dahil edilmesi , enzimler, alıcılar hemen hemen  hepsi protein yapı içeriyor. Yağlara gelelim beslenmenizde almanız gereken oranı  net sınırlarla  belirtmek güç olmakla beraber % 20-45 aralığında  seyretmesi  beslenmenin kalitesi,  gelen  vitaminlerin  emilimi, taşınması açısından önemli. Ama biz  yağ denilince  korkuyoruz  çünkü  yağ kilo aldırır mantığı var hangi yağ, ne kadarlık bir yağ, ne ile gelen yağ ?  Vücuda  en  fazla enerji  veren, organlarımızı çevreleyen, koruyan ,  midenin boşalmasını geciktiren  yağı doğru kaynaktan, doğru oranda alıyorsanız hiç mi hiç korkmayın…

O halde 2019 sizin yılınız olsun! Sağlıkla, mutlulukla ve aşkla…. Diyetse ailesi olarak fit yıllar diliyoruz…

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir